انواع نرده استیل و کاربرد آن در صنایع مختلف

0
(0)

نرده استیل

اگر در صنایع مختلفی از قبیل ساختمان سازی و دکوراسیون داخلی، صنعت مبلمان سازی، تولید تجهیزات آشپزخانه ی صنعتی و غیره فعالیت می کنید قطعا با آلیاژی به نام استیل سروکار دارید. این آلیاژ کاربرد گسترده ای در صنایع دارد و به دلیل ویژگی ها و مزایای خوب آن، به عنوان متریالی باکیفیت و لوکس بکار می رود. یکی از رایج ترین کاربردهای استیل استفاده در ساختمان و برج سازی است و به عنوان نرده استیل و حفاظ استیل استفاده می شود.

حفاظ و نرده استیل علاوه بر اینکه ایمنی و امنیت افراد در هنگام عبور و مرور در برابر پرتگاه حفظ می کند؛ زیبایی چشم نوازی به محیط می بخشد به طوری که این روزها انتخاب اصلی مهندسان دکوراسیون داخلی نرده استیل است.

دلیل محبوبیت این فلز برای مهندسان، تنها جنبه ی لوکس و زیبای آن نیست، بلکه مقاومت بالای آن جهت حفظ ایمنی در برابر پرتگاه هایی از قبیل تراس و بالکن، حفاظ درب و پنجره و همچنین نرده ی راه پله هاست که آن را به انتخاب اول همه بدل کرده است. مقاومت بالا در برابر حرارت و تغیرات جوی، عدم زنگ زدگی از دیگر مزیت های این آلیاژ ارزشمند است. عدم زنگ زدگی در این استیل ها ناشی از ترکیب حداقل 10% کروم با استیل است.

در این پست به بررسی انواع نرده استیل و کاربرد آنها در صنایع مختلف می پردازیم.

انواع استیل

استیل آلیاژی است که از پایه ی آهن است و تشکیل شده از حداکثر 2% کربن است. همچنین درصدی از کروم و نیکل است. تغیر در مقادیر هر یک از این آلیاژها میزان سفت و سختی استیل و استحکام آن را متغیر می گرداند.

انواع استیل: انواع گرید خانواده های 200 و 300 و گرید پرکاربرد استیل 304. گریدهای استیل نسوز 309 و 310

استیل سری 200 و کاربرد آن

سری خانواده 200 سری کم هزینه و جایگزینی با رده ی میانی از 304 است. این آلیاژ در شرایط آنیل غیر مغناطیسی است اما ممکن است با کار سر کمی مغناطیسی شود.

استیل 201 تشکیل شده است 18% کروم و 5/5 نیکل است.

شکل پذیری و مقاومت در برابر خوردگی این استیل و همچنین تحمل بالای وزن و ضربه در این استیل آن در استفاده در نرده و حفاظ پرکاربرد گردانده است.

کاربرد استیل سری 200:

 • ساخت لوازم خانگی از قبیل ماشین لباسشویی و ظرفشویی
 • تولید ظروف پخت و پز
 • کارخانه های تولید در و پنجره
 • خودرو سازی
 • ساخت مصالح دکوراتیو ساختمان
 • ساخت تسمه، بست های فلزی و انواع کابل

استیل سری 300 و کاربرد آن

سری 300 یا غیر مغناطیسی که ترکیبی از آهن + کروم + نیکل و کربن است.

پرکاربرد ترین گرید در این سری استیل 304 است که حاوی 18% کروم و 8% نیکل است. تمرکز این استیل بر افزایش کروم کاهش نیکل است. این استیل بهترین و باکیفیت ترین استیل در صنعت نرده و حفاظ سازی است که بالاترین میزان استحکام و مقاومت و خاصیت ضد زنگ زدگی را ارائه می دهد. این استیل زیبا و البته مستحکم قابلیت شکل پذیری و خم کاری بالایی دارد و دست سازنده را در تولید در مدل های مختلف و دلخواه باز می گذارد.

گرید 316 پس از 304 کاربردی ترین استیل در صنایع غذایی و تجهیزات پزشکی و جراحی است. همچنین به دلیل برخورداری از آلیاژ مولیبدن از فرسایش جلوگیری می کند از این رو مقاومت آن در برابر کلر افزایش می یابد در نتیجه در صنایع دریایی بسیار پرکاربرد است.

کاربرد استیل سری 300:

 • تولید نرده و حفاظ ساختمان
 • استفاده در تولید تجهیزات آشپزخانه صنعتی
 • کاربرد در مبلمان سازی
 • پرکاربرد در صنعت تولید سینک ظرفشویی
 • مبدل های حرارتی
 • اتصال دهنده ها
 • کاربرد در فنرها
 • صنایع غذایی
 • تولید تجهیزات پزشکی

استیل سری 400 و کاربرد آن

سری 400 استیل مغناطیسی است که ترکیبی از آلیاژ آهن + کروم + کمتر از یک دهم کربن

گرید 410 این سری مقاومت کمی در برابر خوردگی دارد اما در برابر سایش مقاوم است.

گرید 420 به طور اختصاصی در تولید کارد و چنگال و قاشق استفاده می شود و دلیل آن پولیش پذیری خوب این گرید از استیل سری 400 است.

گرید 430 ویژه ی تزئینات داخلی خودرو می باشد. مزایای این گرید شکل پذیری خوب، مقاوم در برابر خوردگی

انواع نرده استیل

نرده استیل 3 خط

یکی از رایج ترین و ارزان ترین نوع نرده استیل، نرده 3 خط است که از لوله هایی به قطر 51، 38 و 16 میلیمتری ساخته می شود. این نرده ترکیبی از دو نوع استیل 304 و 201 است و هریک در بخش مخصوص به خود بکار گرفته شده است. نصب آسان و قیمت ارزان از ویژگی های این نرده است.

نرده استیل دکوراتیو

استیل زییایی چشمگیر و شیکی دارد از این رو نه تنها برای فضای خارجی ساختمان بلکه برای زیباسازی داخلی نیز کاربرد دارد. حفاظ راه پله ها با استفاده از نرده استیل دکوراتیو جلوه باشکوه و شیکی پدید می آورد. همچنین در کنار این زیبایی مقاومت بالایی در برابر ضربه و فشار وزنی دارد. این نرده امنیت خوبی را برای افراد در برابر پرتگاه فراهم می آورد. معمولا در این نوع از کاربرد استیل از استیل 304 استفاده می شود.

هندریل استیل

هندریل با لوله های استیل 38 و 51 میلیمتری اجرا می گردد. این نرده به صورت یک پایه ی دیوارکوب به شکل L به دیواره ها نصب می شود.

پانوشت : نرده شیشه ایحفاظ شیشه ای بالکننرده شیشه ایحفاظ استیلنرده استیل

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

  ارسال نظر

  Your email address will not be published. Required fields are marked*